W naszym asortymencie znajdują się nowoczesne drukarki laserowe, zarówno monochromatyczne, jak i kolorowe. Do wyboru są urządzenia wielu znanych producentów, w tym HP, Canon, Pantum, Brother, Fujifilm, Xerox, Lexmark, Kyocera czy Oki. Drukarki laserowe cechują się cichą, szybką i wydajną pracą, a także są tanie w eksploatacji.
Laserowe drukarki to sprzęt wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest dupleks, czyli tryb automatycznego druku dwustronnego, pozwalający ograniczyć koszty zużycia papieru. W drukarkach laserowych używa się kaset z tonerem, który pozwala wydrukować około kilku tysięcy stron. Wewnątrz obudowy tonera znajduje się światłoczuły bęben, na który oddziałuje laser. Urządzenia takie umożliwiają szybki wydruk – nawet kilkudziesięciu stron na minutę. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dużej ilości pamięci RAM oraz wydajnemu procesorowi.
Niektóre drukarki z tonerem mają automatyczny podajnik dokumentów. Obsługa wybranych urządzeń jest możliwa za pomocą wygodnego panelu LCD. Można także znaleźć drukarki laserowe z funkcją skanowania oraz drukowania z poziomu urządzeń mobilnych, np. smartfona z odpowiednią aplikacją. Dzięki temu możliwe staje się zdalne drukowanie z dala od biurka.
W naszej ofercie znajdują się także drukarki z funkcjami zwiększającymi bezpieczeństwo. Należy do nich np. tryb drukowania zabezpieczonego kodem PIN, który chroni przed niepowołanym dostępem do poufnych dokumentów.
Korzystanie z drukarki laserowej nie musi znacząco zwiększać rachunków za prąd. Wystarczy wybrać urządzenie z funkcją oszczędzania energii podczas działania i uśpienia.
Laserowe drukarki można szybko i bez trudu podłączyć do komputera lub laptopa przy wykorzystaniu różnych protokołów. W nowoczesnych urządzeniach tego typu znajduje się m.in. standard LAN, Wi-Fi, USB, NFC czy Wi-Fi Direct.
Porównaj dostępne w naszym asortymencie drukarki laserowe i wybierz urządzenie, które pozwoli ci szybko drukować dokumenty w wysokiej jakości wydruku
Drukarka laserowa – najczęściej zadawane pytania
Drukarki laserowe działają na zasadach zapożyczonych od kserokopiarek. Urządzenia te w uproszczeniu posiadają wałek światłoczuły, który zostaje naelektryzowany. W zależności od typu, mechanizm drukarki naświetla miejsca, które mają zostać pokryte tonerem lub te mające pozostać bez tonera. Obecnie coraz częściej laserowe źródło światła jest zastępowane nowszymi diodami LED.
Następnie toner z podajnika zostaje naniesiony na wałek światłoczuły, po czym jest przenoszony na kartkę papieru. Proces wykorzystuje zjawisko elektrostatyczności do przyciągania i uwalniania tonera. Specjalna listwa czyszcząca dba o bieżące usuwanie niezużytego tonera z głównego wałka pomiędzy procesami nanoszenia druku na papier. Nadruk na papierze musi jeszcze przejść przez proces wygrzewania i wprasowania w papier. Mimo iż cały proces brzmi skomplikowanie i czasochłonnie to drukarki laserowe cechują się dużą szybkością pracy.
Drukarki laserowe korzystają z tonerów, a dokładniej z wkładów z tonerem. Toner jest bowiem proszkiem będącym mieszaniną środków chemicznych służących do nanoszenia na papier w technologii druku laserowego. Potocznie przyjęło się nazywać wkłady do drukarek laserowych tonerami.
Zużycie tonera jest kwestią indywidualną i zależy od sposobu wykorzystywania drukarki. Szacuje się, że jeden pojemnik z tonerem powinien wystarczać na 1000-2000 stron wydruku z pokryciem 5% strony.
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaka drukarka będzie bardziej opłacalna. Obecnie mnogość modeli na rynku sprawia, że można zakupić tanią drukarkę laserową oraz bardzo drogą drukarkę atramentową. Także koszty elementów eksploatacyjnych mogą być różne w zależności od klasy sprzętu.
Szacuje się, że wydruk strony w przypadku drukarek laserowych może być nawet 20% tańszy niż w przypadku atramentowych odpowiedników. To oznacza sporą oszczędność przy intensywnym wydruku dokumentów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że laserowe drukarki cechuje wysoka szybkość, ale jakość wydruku jest niższa. O ile nie robi to różnicy w dokumentach, to już może być problemem przy bardziej skomplikowanych pracach. Spora część podstawowych modeli laserowych nie posiada funkcji druku w kolorze, a więc nie pozwala na wydruk zdjęć, plakatów i innych grafik.
W przypadku zastosowań biurowych i bardzo dużych ilości drukowanych dokumentów, drukarka laserowa może być bardziej opłacalna. W przypadku innych zastosowań należy bardzo dobrze przemyśleć dobór urządzenia.
Drukarka laserowa nie powinna brudzić. Jeżeli na kartkach papieru w czasie wydruku pojawiają się zabrudzenia to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia listwy czyszczącej bęben światłoczuły. Trzeba mieć jednak świadomość, że toner jest pyłem, którego drobinki mogą się osadzać na różnych elementach wewnątrz drukarki, a co za tym idzie konieczne jest regularne czyszczenie urządzenia.
Instrukcje urządzeń dokładnie opisują procesy czyszczenia drukarek, ponieważ ze względu na różnice w konstrukcji kolejne kroki mogą się od siebie różnić dla poszczególnych modeli.
Po zakończeniu czyszczenia należy pozostawić drukarkę na dłuższy czas, do całkowitego wyschnięcia. Dopiero po kompletnym wyschnięciu umieszczamy we wnętrzu toner i urządzenie jest gotowe do dalszej pracy.
Regeneracją bębnów drukarek laserowych zajmują się specjalistyczne serwisy. Wykonanie tego procesu w warunkach domowych przez laika nie jest możliwe.
Przede wszystkim należy się zapoznać z datą ważności tonera, która wskazuje okres jego trwałości. Po umieszczeniu tonera w drukarce szacuje się, że może on nie utracić swoich wartości nawet do roku przy bardzo rzadkim drukowaniu. Bezpiecznie będzie jednak założyć okres trwałości wynoszący nieco ponad pół roku. Zbyt długie i nieodpowiednie przechowywanie tonera może doprowadzić do zbrylania się proszku lub utraty przez niego właściwości.